Cyann Permormance at Kokpit Cafe - Prague

  • 2 Pod Bruskou Prague, Hlavní město Praha, 118 00 Czech Republic

Time: 9pm

Location: Pod Bruskou 2, Prague 

Entry: 100 CZK


French born Cyann specialises in music of sombre, fragile beauty. Her work, usually centered around the piano, is rich and atmospheric. Her delicate but powerful voice floats over shadowy soundscapes that express a deep sense of melancholy with a profound romantic elegance. Few would fail to be moved by the sparse frailty of "I’ll Be Waiting" or the dreamy, unhurried magic of "Walls Of Silence".

Cyann first came into the public eye with the band Cyann & Ben. This led to a collaboration with label partners M83 on their second album “Dead Cities, Red Seas & Lost Ghosts”. Most notably was the remix of the song "In Church" which appears on the soundtrack of the American Independent movie "Stranger than Fiction".Cyann later left the band and went on to pursue a solo career in Berlin. 

Currently streaming from her Bandcamp page is Cyann's latest self-titled EP, a taste of what's to come on her upcoming album. Following this year's performance at Tallinn Music Week, Estonia, Cyann will be performing various concerts around Germany, Czech, France and Russia.

NEVER SOL (CZ)

A singer/songwriter from Prague is writing songs on piano. A debut album called Under Quiet was released in 2013 ( re-edition on German label Denovali Records). 

 

Francouzka Cyann se specializuje na hudbu pochmurné, křehké krásy. Její práce, obvykle soustředěná na klavír, je bohatá a atmosférická. Její jemný, ale mocný hlas se vznáší nad temnými zvuky, které vyjadřují hluboký pocit melancholie v spojení s romantickou eleganci. Málokdo by dokázal odolat podmanění řídké křehkosti "I´ll Be Waiting" nebo snovému kouzlu beze spěchu "Walls Of Silence".

Cyann poprvé padla do oka veřejnosti s kapelou Cyann & Ben. To vedlo k spolupráci s patrnery z labelu M83 na jejich druhém albu "Dead Cities, Red Seas & Lost Ghosts". Nejvíce pozoruhodný byl remix písně "In Church", který se objevil na soundtracku k americkému indie filmu "Stranger than Fiction".

Cyann později opustila kapelu a pokračovala se věnovat sólové kariéře v Berlíně. V současné době streamuje z její stránky na Bandcampu nejnovější stejnojmenné EP, jako ochutnávku připravovaného alba. Po letošním vystoupení v Tallinnu na Music Weeku a v Estonsku, bude Cyann koncertovat po Německu, České republice, Francii a Rusku.